Co sprawia, że film ślubny staje się wyjątkowy? - Blog Grupy 5D z Bydgoszczy

Co sprawia, że film ślubny staje się wyjątkowy?

W poprzednim artykule – Sprzęt fotografa i filmowca ślubnego – poruszyłem kwestie związane z podstawowym sprzętem do robienia zdjęć ślubnych i zebrania materiału filmowego na potrzeby filmu ślubnego.

Niniejszy artykuł poświęcony będzie dodatkowym elementom, które powodują, że film ślubny staje się wyjątkowy, wręcz inny niż wszystkie.

Wideofilmowanie ślubne dawniej

Do tej pory filmowcy ślubni korzystali ze stacjonarnych kamer wideo. Długie i nudne filmy zalewały półki par młodych, które nie miały ochoty wracać do swoich filmów z jednego z najważniejszych dni w ich życiu. Tego typu praktyka powodowała, że pary młode nie chciały korzystać z usług filmowców ślubnych. Filmowiec był na weselu, bo „tak wypadało”, „taka jest tradycja”, „mama chciała” itp. Sporo filmów ślubnych wyglądało podobnie. Niczym się nie wyróżniały.

Film ślubny w wersji cyfrowej

Praktyka ta zmieniła się po upowszechnieniu się technologii cyfrowej w wideofilmowaniu ślubnym. Powstały nowe kamery. Dodatkowo technologia filmowa weszła do aparatów fotograficznych – lustrzanek, uwalniając zupełnie nowy potencjał.

Kamery stały się mniejsze i bardziej mobilne. Powstały nowe akcesoria, które spowodowały, że filmy ślubne stały się ciekawsze. Kamera zniknęła ze statywu. Pojawiły się nowe pojęcia w przemyśle filmowym jak slider, flycam, rig. Akcesoria te sprawiły, że wideofilmowanie ślubne stało się dynamiczniejsze, przyjemniejsze dla oka i przede wszystkim ciekawsze.

Dzisiaj dla wielu filmowców ślubnych to są standardowe narzędzia. Czy są na rynku akcesoria, które są w stanie wprowadzić film ślubny na jeszcze wyższy poziom?

Króka odpowiedź brzmi – tak.

W związku z tym, że różne technologie tanieją, wiele z nich staje się coraz bardziej popularne w przemyśle ślubnym.

Dron – nowe narzędzie w wideofilmowanie ślubnym

Jednym z najlepszych przykładów jest dron filmujący z powietrza. Kilka lat temu technologia charakterystyczna dla najdroższych technologii używanych przy reklamach i drogich produkcjach filmów pełnometrażowych. W dzisiejszych czasach drony nadal są drogie, ale już są w zasięgu filmowców ślubnych. Wyobraźcie sobie Wasze wyjście z kościoła pokazane z powietrza, gdzie jednocześnie widać panoramę miasta i gości zebranych wokół Was. Albo w trakcie wesela, gdzie wszyscy goście zapalają zimne ognie i machają do kamery, która odlatuje na wysokość 100-200 metrów pokazując „wyspę światła” w towarzystwie całego krajobrazu dookoła sali weselnej. Tego typu detale spowodują, że film ślubny nabierze zupełnie innego charakteru, który będzie bardzo oryginalny na tle innych filmów ślubnych Waszych znajomych.

Nowoczesne akcesoria kamerzysty ślubnego

Kolejnym akcesorium, które powoduje, że wideofilmowanie ślubne nabiera zupełnie innego charakteru jest kran kamerowy (zwany potocznie, żurawiem). Niegdyś krany kamerowe miały minimalną długość 7-11 metrów, a ich wykorzystanie ograniczało się do programów telewizyjnych, koncertów muzycznych i innych drogich produkcji filmowych. Obecnie są tworzone krótkie krany kamerowe specjalnie na potrzeby filmów ślubnych. Charakteryzują się tym, że są bardzo mobilne w transporcie, szybkie w rozstawieniu, a zachowują pełną funkcjonalność swoich większych odpowiedników. Kran kamerowy umożliwia wyprowadzenie kamery kilka metrów nad ziemię. Dzięki ruchomemu ramieniu można uzyskiwać płynne ujęcia w trakcie tańca pary młodej na weselu czy w kościele.

Kamera sportowa na ślubie?

Kreatywność ujęć zwiększa także użycie kamer sportowych na weselu. Najpopularniejszą jest oczywiście kamera GoPro, która jest wielkości małego pudełka. Niewielkie rozmiary kamery powodują, że filmowcy ślubni dają kamerę bezpośrednio parom młodym. Zdarzało się wielokrotnie, że kamera lądowała w bukiecie Panny młodej, lub na nadgarstku Pana Młodego. Pierwszy taniec z niesamowitą perspektywą widzenia oferowaną przez kamerę GoPro powoduje, że film nabiera nowego wymiaru. A pomysłów na ciekawe ujęcia jest dużo więcej.

Fotografia ślubna i filmowanie ślubów - Bydgoszcz - Grupa 5D, tel. 507 392 548, [email protected]. © 2014-2023 - Grupa 5D | Projektowanie stron WWW / pozycjonowanie stron WWW w Bydgoszczy - Studio A7 Up