Jak powinno wyglądać filmowanie ślubu?

Jak powinno wyglądać filmowanie ślubu?

Jak powinno wyglądać filmowanie ślubu?

Gdy przychodzi nam pomyśleć o filmowaniu ślubu, wydaje się, że obecnie na rynku znajduje się tyle różnych ofert, że każdy z Was powinien znaleźć w nich coś dla siebie. Czy jednak rzeczywiście tak jest? Czy tak naprawdę przyszła Para Młoda wie, co i w czym wybierać? W dzisiejszym artykule znajdziecie odpowiedzi na wiele pytań, które właśnie nasuwają się Wam na myśl.

Ogromny wybór możliwości wideofilmowania ślubów powinien teoretycznie zaspokajać wymagania nowożeńców nawet tych o najbardziej wysublimowanych gustach. Ale pojawia się problem w postaci decyzji, która wcale nie okazuje się być łatwą. Dzień zaślubin to uroczystość godna najlepszych fachowców również w kwestii nagrywania przygotowań, ceremonii, a potem wesela.

Obecnie wśród ofert najbardziej prestiżowych i nowoczesnych ofert wideofilmowców i kamerzystów ślubnych wyróżniamy:

tradycyjne nagranie zarówno ślubu jak i wesela trwające od 2 do 5 godzin,

filmy ślubne „montowane”, ukazujące większość wesela i najważniejsze elementy ceremonii zaślubin, które trwają ok 45 min do 1 godziny,

krótkie filmiki na których możemy obejrzeć esencję całości zarówno ślubu jak i wesela, w kilku chwilach, tj. od 5 do 10 min.

Tradycyjne nagrania mają charakter głównie stacjonarny. Kamerzyści używają nieco starszych kamer, które niestety są duże i ciężkie. To powoduje, że zazwyczaj lądują one na ramieniu kamerzysty, albo na statywie. Ujęcia są długie i powolne, trwają średnio kilka minut. Tego typu filmy ślubne są tradycją lat 80 i 90. Aczkolwiek wiele z firm tamtych lat przetrwała do dziś.

Filmy ślubne montowane są pokazem jak trend w wideofilmowaniu ślubnym uległ zmianie. Po roku 2000 filmy ślubne przeżyły kryzys. Drastycznie spadło zapotrzebowanie na wideofilmowanie. Kamerzyści zaczęli szukać problemu. Co się stało, że filmy przestały cieszyć się zainteresowaniem? Okazuje się, że nowa fala par młodych nie chce długich i nudnych filmów ślubnych. Nie potrzebują filmu dokumentującego całego wesela, tylko jego najważniejsze elementy i to w przystępnej dla oka formie. Ujęcia muszą być krótsze i posiadać odpowiednią rytmikę, która będzie komponowała się z muzyką.

Krótkie filmiki są wydłużoną formą teledysku. Tego typu filmy ślubne przeznaczone są dla osób, które są bardzo wymagające jeżeli chodzi o film ślubny. Krótkie filmy ślubne są bardzo dynamiczne. Krótkie ujęcia komponowane są pod odpowiednią muzykę. Film zawiera esencję z całego ślubu – moment przysięgi, nałożenie obrączek, pierwszy taniec i plener ślubny.

To tyle jeśli chodzi o podział oferowanych produkcji przez profesjonalistów od filmowania ślubów ze względu na ich długość. Należy jednak pamiętać o możliwościach wyboru w kategoriach jakości filmu ślubnego. W tym przypadku wyróżniamy:

film ślubny nagrywany kamerą standardową,

filmy ślubne w jakości HD (1920 x 1080),

filmy ślubne nagrywane za pomocą aparatów fotograficznych wysokiej jakości,

filmy ślubne trójwymiarowe – 3D.

Kamery standardowe rejestrują obraz na nośnikach analogowych – kasetach DV. Kamery charakteryzowały się specyficznym obrazem, który był mocno przeostrzony, co powodowało dziwny efekt na filmie. Ponadto rozdzielczość rejestrowanego obrazu nie była zbyt wysoka. Kamery rejestrowały obraz w standardzie telewizyjnym. Na normalnym telewizorze obraz wyglądał zadowalająco, ale wystarczyło włączyć film ślubny na dowolnym cyfrowym odtwarzaczu czy komputerze i można było bardzo wyraźnie zobaczyć defekty rejestrowanego obrazu.

Filmy ślubne w formacie HD rejestrowane są w większości przez wysokiej jakości kamery cyfrowe. Najnowsze rejestrują obraz w rozdzielczości FullHD. Obraz charakteryzuje się dużą szczegółowością obrazu oraz bardzo dużą głębią kolorów. Część kamer posiada wymienne obiektywy, dzięki czemu jakością zbliżone są do lustrzanek, które mają funkcję filmowania.

Stosunkowo niedawno pojawiły się na rynku aparaty fotograficzne – lustrzanki – które otrzymały możliwość filmowania. Lustrzanka pozwoliła uzyskać fotograficzną jakość na filmie. Płytka głębia ostrości, głębia kolorów oraz wysoka jakość obrazka zarezerwowana głównie dla fotografów stała się dostępna także dla filmowców ślubnych. Lustrzanki także rejestrują obraz w rozdzielczości FullHD, jak profesjonalne cyfrowe kamery filmowe, jednakże zachowują swoje niewielkie rozmiary i duża mobilność, pozwalając rejestrować obraz bardzo kreatywnie.

Jeszcze kilka lat temu usługi wideofilmowania ślubnego świadczone były wyłącznie w jednej klasycznej wersji i nikt się nad tym nie zastanawiał. Dziś sytuacja na szczęście się zmieniła i Para Młoda może sama zdecydować, jaki film z własnego ślubu chce pokazać rodzinie i znajomym.

Jaki wybór będzie najlepszy? Ciężko stwierdzić, ponieważ to rzecz gustu i oczekiwań Was samych. Istotna jest również współpraca z operatorem kamery, który powinien słuchać swoich Klientów i być możliwie elastycznym na ich potrzeby.

Oczywiście, jeśli planujecie ślub i potrzebujecie fotografa lub kamerzystę ślubnego w Bydgoszczy (albo okolicach), to gorąco namawiam do zapoznania się z ofertą dwóch doświadczonych i profesjonalnych fotografów / kamerzystów z Grupy 5D.  Michał i Konrad posiadają markowy sprzęt do fotografowania i wideofilmowania ślubnego, a dzięki ogromnemu zasobowi wiedzy i cennych umiejętności umieją go wykorzystać i cieszą się pozytywnymi opiniami wśród swoich Klientów.

Fotografia ślubna i filmowanie ślubów - Bydgoszcz - Grupa 5D, tel. 507 392 548, [email protected]. © 2014-2023 - Grupa 5D | Projektowanie stron WWW / pozycjonowanie stron WWW w Bydgoszczy - Studio A7 Up