Jak pozować do ślubu i współpracować z fotografem ślubnym?

Pozowanie podczas ślubu i wesela oraz współpraca Pary Młodej z fotografem ślubnym.

Pozowanie podczas ślubu i wesela oraz współpraca Pary Młodej z fotografem ślubnym.

Oglądając zdjęcia ślubne znajomych Par Młodych na pewno zobaczyliście różnice w zdjęciach z tego najważniejszego dnia, a tymi zrobionymi podczas plenerowej lub studyjnej sesji zdjęciowej. Nie bez powodu takie różnice powinniśmy wyłapać od razu spoglądając w album z fotografiami. Są to dwa różne rodzaje fotografii: reportażowa z ceremonii oraz wesele i sesja zdjęciowa poślubna.

Różnice w fotografii ślubnej, weselnej i poślubnej sesji fotograficznej.

fotografia-slubna-z-ceremonii-moniki-i-jakuba-bydgoszcz-grupa-5d-120

Zadaniem fotografa podczas całego dnia i wieczoru, w którym odbywa się ślub i wesele jest wykonanie zdjęć reportażowych. Co to tak naprawdę znaczy? Nasz fotograf ślubny powinien dokładnie obserwować, co dzieje się wokół i najszybciej w miarę możliwości reagować, naciskając przycisk aparatu. Nie jest to wbrew pozoru taką prostą sprawą. Czasami na uwiecznienie najważniejszych momentów uroczystości, wydarzenia lub niezapomnianych chwil z imprezy ma on tylko trzy, cztery sekundy.

fotografia-slubna-z-ceremonii-moniki-i-jakuba-bydgoszcz-grupa-5d-085

Zdjęcia ślubne muszą przede wszystkim pokazywać „żywe” emocje Pary Młodej w roli głównej oraz towarzyszących im Gości. To nie jest czas na sztuczne hollywoodzkie uśmiechy czy ustawiane figur i póz na ściance. Fotografie prawdziwych, naturalnych sytuacji będą najlepszą pamiątką. Najczęściej zdjęcia robione z zaskoczenia lub z ukrycia podobają się nam najbardziej.

Pamiętajcie o kilku cennych wskazówkach:

  1. Bądź sobą! Nie odwracaj się błyskawicznie, gdy ujrzysz obiektyw po „słabej” stronie swojego profilu. Machanie dłonią do zdjęć w towarzystwie silnego, sztucznego uśmiechu również nie będzie najlepszym pomysłem. Spróbujcie oboje zapomnieć o tym, że jest ktoś taki jak fotograf.
  2. Nie ukrywaj emocji! Jeśli się wzruszyłaś, bądź wzruszyłeś pozwól popłynąć łzom, to jest to miejsce i ten czas. Profesjonalny fotograf ślubny też musi mieć z czego zrobić reportaż, dlatego Wasze przeżycia są mu potrzebne.
  3. Obdarzajcie się nawzajem uśmiechem! Ceremonia potrafi mocno zestresować Parę Młodą, przez co bywa też tak, że twarze na fotografiach z zaślubin nie ukazują szczęścia i radości, a wyłącznie surową powagę. To jeden z najpiękniejszych dni Waszego wspólnego życia, więc uśmiech to podstawa.

Współpraca z fotografem to kierunek udanych zdjęć.

fotografia-slubna-z-ceremonii-moniki-i-jakuba-bydgoszcz-grupa-5d-112

Decydując się na usługi profesjonalnego fotografa ślubnego, uprzedźcie Gości i rodzinę o jego obecności. Dlaczego? Zapewnijcie ich o tym, że zaufaliście odpowiednej osobie i zdjęcia będą robione bardzo poprawnie. Poproście o nieutrudnianie mu pracy przez robienie dodatkowych, indywidualnych zdjęć z ceremonii. Kręcące się inne osoby przy Parze Młodej mogą przeszkadzać w ujęciach, wchodzić w kadr i utrudniać przemieszczanie się. Omijaniem i przepraszaniem innych fotografów można przegapić kluczowe momenty. Używanie lampy błyskowej prześwietli zdjęcia fotografa robione bez niej, przy dłuższym czasie naświetlania. Kuzynka z aparatem pomiędzy Wami w czasie składania przysięgi jest równie zbytecznym elementem kadru.

fotografia-slubna-z-ceremonii-moniki-i-jakuba-bydgoszcz-grupa-5d-032

Ślub nie powinien odbywać się w pośpiechu więc i droga do ołtarza oraz z kościoła niech nie będzie zbyt szybka. Pozwólcie fotografowi zrobić kilka ujęć i dobrych zdjęć.

Ustalcie wcześniej jak będzie odbywała się impreza i jakie macie tradycje. Na bieżąco informujcie fotografa o zmianach lub wyznaczcie do tego odpowiednią osobę odpowiedzialną za organizację przyjęcia. Jeśli przygotowaliście jakieś niespodzianki, dyskretnie powiedzcie o tym fotografowi aby nie był zaskoczony i uwiecznił tak cenne chwile.

Fotografia ślubna w plenerze - Ania i Michał Fotografia ślubna w plenerze – Ania i Michał

Korzystając z powyższych rad zwiększycie prawdopodobieństwo otrzymania zdjęć ślubnych o jakich marzyliście. Pochwali je również rodzina, zaproszeni Goście. Pokazując je dzieciom i wnukom, będziecie dumni uśmiechając się na ich widok. Przypomną Wam one prawdziwe emocje z dnia rozpoczynającego nowy etap wspólnego życia.

Naturalnie Fotografowie z Grupy 5D mówią o tych wskazówkach jeszcze raz na spotkaniach przed ślubem, w których czynione są wszystkie ustalenia. Cenią współpracę Pary Młodej  i pomagają precyzyjnie określić oczekiwania. Będąc w branży od wielu lat, cieszą się również dobrymi opiniami i bogatym doświadczeniem w zakresie profesjonalnej fotografii ślubnej. Warto im zaufać!

Fotografia ślubna i filmowanie ślubów - Bydgoszcz - Grupa 5D, tel. 507 392 548, [email protected]. © 2014-2023 - Grupa 5D | Projektowanie stron WWW / pozycjonowanie stron WWW w Bydgoszczy - Studio A7 Up