Dron na ślubie, czyli fotografia i wideofilmowanie z powietrza - Grupa 5D – Bydgoszcz

Dron na ślubie, czyli fotografia i wideofilmowanie z powietrza

Dron na ślubie, czyli fotografia i wideofilmowanie z powietrza

Najnowsza reklama popularnej sieci zajmującą się sprzedażą elektroniką zaprezentowała genialną przewagę użycia drona w trakcie ceremonii ślubnej nad operatorem kamery, który próbuje zimitować podobny efekt kręcąc samodzielnie. Efekt na reklamie jest nieco drastyczny, ale puenta filmu jest dosyć oczywista.

Fotografia ślubna za pomocą drona (DJI Phantom 4) Fotografia ślubna za pomocą drona (dron kolejnej generacji DJI Phantom 4)
 fot. https://www.flickr.com/photos/compudemano/25906771105

A czym właściwie jest dron filmowy lub fotograficzny?

Myślę, że mogę zaryzykować stwierdzenie, że o dronach filmujących z powietrza słyszał już prawie każdy. Tak jak słyszeliśmy o nich wszyscy, ale czy wszyscy mieli okazję zapoznać się z tym urządzeniem? Można zobaczyć bardzo dużo filmów na kanałach Youtube prezentujących wideofilmowanie i fotografie z powietrza.

Dron dronowi nierówny

Jeżeli chodzi o drony to można podzielić ze względu na kilka kategorii:

  • masę własną
  • udźwig
  • budowę

NATO dokonało podziału ze względu na masę drona. Wyróżnia się 3 kategorie dronów: lekkie (do 5 kg), średnie (do 80 kg) oraz duże (powyżej 80 kg).

Ważna jest także konstrukcja samego drona. Ostatnie miesiące spopularyzowały drony, które swoją budową przypominają helikoptery. Bardzo popularne są czterowirnikowce tzw. Quadcoptery. Posiadają cztery silniki napędzające śmigła. Zapewniają podstawową stabilność lotu oraz możliwości poruszania się w powietrzu.

Drony sześciowiwnikowe i ośmiowirnikowe, czyli Hexapxtory i Octoptery

Bardziej zaawansowaną konstrukcją są sześciowirnikowce tzw. Hexacoptery wyposażone już w sześć silników sterujących. Dzięki takiemu rozwiązaniu lot jest dużo stabilniejszy oraz sam hexacopter jest nieco szybszy od czterowirnikowego odpowiednika.

Najstabilniejszą konstrukcją do latania jest platforma ośmiowirnikowa tzw. Octopter. Najstabilniejszy podczas lotu. Do tego w razie uszkodzenia jednego z silników cała platforma może dalej kontynuować lot.

Udźwig drona filmującegoDron fotograficzny wykorzystywany przez Grupę 5D z Bydgoszczy

Branża wideo dokonała nieco odmiennego podziału, związanego z możliwościami nośnymi urządzeń. Do dyspozycji mamy drony o niewielkim udźwigu do 500 gram, drony o udźwigu do 1 kilograma, a następnie drony o udźwigu od 1 do 2 kg. Potem najczęściej są już drony potrafiące unieść nawet 5 do 8 kilogramów. Jest to związane z fizyczną wagą kamer wideo. Najmniejsze drony są w stanie unieść małe kamery sportowe takie jak GoPro. Drony o udźwigu między 500 gram, a 1 kilogram potrafią unieść zaawansowane bezlusterkowce jak Sony Nex 5.

Profesjonalne drony fotograficzne i filmowe o większym udźwigu

Drony o udźwigu od 1 do 2 kilogramów, są wstanie zabrać na pokład profesjonalne lustrzanki z funkcją filmowania takie jak Canon 5D Mark 2. Największe drony używane w przemyśle fotograficznym i wideofilmowania potrafią zabrać na pokład profesjonalne kamery typu RED, Arri czy też Sony ważące od 3 do 8 kg wraz z osprzętem.

Dron do fotografii i wideoflimowania z powietrza

Na coraz większej liczbie wesel można zauważyć osobę pojawiającą się ze specjalnym kontrolerem do obsługi drona. Filmowanie z powietrza daje zupełnie inne spojrzenie na ceremonię ślubną widzianą z lotu ptaka. Wyobraźcie sobie wyjście z kościoła widziane kilka metrów nad ziemią. Albo uroczystość weselną i prezentację sali weselnej wraz z otoczeniem. Pewne ujęcia z drona fotograficznego są po prostu nie do podrobienia. 

Fotografia ślubna i filmowanie ślubów - Bydgoszcz - Grupa 5D, tel. 507 392 548, [email protected]. © 2014-2023 - Grupa 5D | Projektowanie stron WWW / pozycjonowanie stron WWW w Bydgoszczy - Studio A7 Up