Jak przygotować się na spotkanie z fotografem ślubnym?

Spotkanie z fotografem ślubnym – Co powinniście wiedzieć i jak się do niego przygotować.

Spotkanie z fotografem ślubnym – Co powinniście wiedzieć i jak się do niego przygotować.

Jeśli wiecie już, jak mają wyglądać Wasze zdjęcia ślubne i wybraliście potencjalnych kandydatów na fotografów Waszej ceremonii, to przyszedł czas na kolejny krok: spotkanie z fotografem.

Natomiast jeśli nie jesteście jeszcze do końca pewni jak wybrać najlepszego fotografa ślubnego, zerknijcie do artykułu pt. „Jak wybrać dobrego fotografa na ślub?”.

Jak się przygotować do spotkania z fotografem?

Zacznijcie od wykonania telefonu i ustalenia, czy w wybrany przez Was termin ślubu fotograf jest dyspozycyjny. Jeśli tak, to najlepiej od razu umówić się na wstępne, niezobowiązujące spotkanie. Gdzie? Możecie przyjechać bezpośrednio do studia fotografa. Jeżeli fotograf posiada regularnie działające studio lub zakład fotograficzny, to pozwala stwierdzić, że na co dzień zajmuje się fotografią.

W studio możecie ocenić zdjęcia wykonane przez fotografa. Dobry fotograf posiada liczne wydrukowane albumy z różnych wesel, które pozwalają ocenić jakość wykonywanych zdjęć. Jeżeli potrzebujecie neutralnego gruntu możecie wybrać restaurację lub kawiarnię. Pozwoli to Wam, zarówno Wam, jak i fotografowi czuć się komfortowo. W trakcie rozmowy telefonicznej poproście go również o zabranie kilku wydrukowanych zdjęć.

Dzięki temu dokładnie przyjrzycie się fotografiom, jeszcze raz upewniając się co do podjętej decyzji, nie tylko na podstawie zdjęć widzianych na monitorze komputera.

Bywa, że monitor przekłamuje kolory i zakłóca rzeczywisty obraz fotografii. Ta niewielka prośba nic Was nie kosztuje, a pozwoli utwierdzić się w przekonaniu o wyborze odpowiedniego profesjonalisty.

Nurtuje Was mnóstwo pytań?  Zapiszcie je na komórce, tablecie lub zwykłej kartce po to, aby nie wypadły Wam z głowy w trakcie spotkania. Zadajcie je bezpośrednio fotografowi ślubnemu już na pierwszym spotkaniu. Podstawą jest dobra komunikacja i ustalenie szczegółów. W końcu to Wasz ślub i to Wy macie być zadowoleni z tych zdjęć.


Przeanalizujcie wspólnie z fotografem ofertę, którą Wam zaprezentuje w trakcie spotkania. Dokładnie sprawdzacie ceny pakietów ślubnych i dowiedzcie się, co interesujący Was pakiet w sobie zawiera, a czego nie. Oferty fotografów czasem mocno się od siebie różnią ale zazwyczaj podzielone są na podstawowe i rozszerzone.

Pakiety podstawowe najczęściej obejmują fotografie od chwili przygotowań lub samej ceremonii w Kościele, czy też Urzędzie Stanu Cywilnego do momentu zakończenia oczepin weselnych, czyli około godziny 130. W zależności od umowy Para Młoda może otrzymać zdjęcia wydrukowane, bądź w formie elektronicznej.

Spotkanie z fotografem ślubnym. Spotkanie z fotografem ślubnym.

Pakiety rozszerzone mogą być bardzo „bogate” i obejmować obsługę fotografa ślubnego nawet od chwili przebudzenia Pary Młodej w dniu ślubu, całość przygotowań, samą ceremonię zaślubin, przez wesele do momentu pożegnania ostatnich gości oraz subtelny wstęp do nocy poślubnej. Dodatkowo mogą zawierać w sobie również zdjęcia z poprawin, sesję fotograficzną w plenerze oraz film wideo. Oczywiście profesjonalne studio fotograficzne powinno mieć co najmniej trzy różne pakiety ślubne, dopasowane do większości oczekiwań Klientów.

Może zdarzyć się tak, że pakiety fotografii i wideofilmowania dostępne w standardowej ofercie nie są dla Was odpowiednie. O tym również najlepiej powiedzieć już na samym początku. Doświadczony fotograf powinien elastycznie dopasować się do potrzeb Pary Młodej i na uzgodnionych warunkach podjąć się zlecenia.

Kuszące reklamą i atrakcyjne cenowo są usługi dużych firm fotograficznych, które inwestują spory kapitał właśnie w intensywny marketing. Jest tutaj mały haczyk. Firmy te zatrudniają wielu ludzi, w tym wielu fotografów. Dlatego też upewnijcie się, że w podpisywanej umowie zawarta jest informacja dotycząca osoby wykonującej zlecenie. Jeśli takiego zapisu nie będzie, wcale nie musicie w dniu ślubu spotkać fotografa, którego zdjęcia w portfolio tak Was urzekły.

Zdarzają się też sytuacje losowe i w zasadzie nie jesteśmy ich w stanie przewidzieć. Wybrany przez nas fotograf ślubny może złamać nogę lub rękę, co uniemożliwi mu całkowicie pracę. Para Młoda, nie może w takim momencie, tuż przed ślubem zostać pozbawiona usługi. Tą kwestię również należy poruszyć na spotkaniu i obejrzeć portfolio fotografa zastępczego.

Przedstawione powyżej porady mają Wam, przyszli Nowożeńcy służyć pomocą. Jeśli skorzystaliście ze wskazówek i uważacie, że są wartościowe, dajcie znać. Z pewnością temat jest niewyczerpany. Spotkaliście się z innymi problemami związanymi z fotografią ślubną lub samym fotografem? Podzielcie się nimi i pozwólcie przyszłym Parom Młodym ich uniknąć. Czekamy na Wasze komentarze.

Fotografia ślubna i filmowanie ślubów - Bydgoszcz - Grupa 5D, tel. 507 392 548, [email protected]. © 2014-2023 - Grupa 5D | Projektowanie stron WWW / pozycjonowanie stron WWW w Bydgoszczy - Studio A7 Up